Strony

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Po trzecie: ucz się (13 przykazań Czarownicy)

13 przykazań Czarownicy
(photography by Andrew Collins)

Nauka magii nie jest procesem skończonym. Im więcej ją poznajemy, tym więcej ma nam do zaoferowania, a po otwarciu jednych drzwi stajemy przed następnymi, za którymi kryją się kolejne prawdy, doświadczenia i nowe spostrzeżenia. Nasze postrzeganie zmienia się, rozumiemy i doświadczamy więcej, a mimo to wciąż mamy wrażenie, że jesteśmy na samym początku... I chociaż najistotniejszymi w nauce magii są nasze odczucia oraz intuicja, równie ważna jest konkretna wiedza, w parze z którą powinna iść nasza wewnętrzna gotowość zarówno do jej poznawania, jak i pogłębiania.

Wiedzę tę można czerpać z wielu źródeł. Obecnie znaleźć można wiele książek i opracowań na temat magii, mniej lub bardziej obiektywnych, niemniej jednak sądzę, że z każdej pozycji, nawet tej najbardziej krytykowanej przez osoby zajmujące się magią, wyłuskać można wartościowe dla siebie informacje. Każdy z nas ma własne doświadczenia i swoje spojrzenie na ścieżkę, którą podąża. Nie ma jednej właściwej, ale poprzez zbieranie różnych informacji (i dzielenie się nimi) każdy może odnaleźć swoją własną. Wszystkie jednak informacje warto poddać głębszej analizie, tak aby wyselekcjonować te, które rzeczywiście są dla nas istotne i wartościowe. Dlatego więc czytaj jak najwięcej. Badaj magię ludową, mitologie i dawne wierzenia, zainteresuj się psychologią i siłą kreacji, jaką posiada nasza podświadomość, a nawet postaraj się poznać podstawowe zagadnienia z fizyki kwantowej, która w wyjątkowy sposób zaczyna tłumaczyć wszelkie zjawiska oparte na przepływie i wymianie energii. Wiedza, która jeszcze do niedawna zarezerwowana była dla wąskiego grona odbiorców, obecnie jest na wyciągnięcie ręki i tylko od nas zależy, czy zechcemy po nią sięgnąć.

Magia nie ogranicza się więc tylko do odtworzenia wyszperanego gdzieś rytuału... Magia to coś więcej, to wiedza, która przekazywana była z pokolenia na pokolenie, a której echa znaleźć można w wielu różnych, często zaskakujących źródłach. Bądź jednak krytyczna i ostrożna wobec przyswajanej wiedzy, sama zadawaj pytania i wyciągaj wnioski, porównuj, szukaj zależności i wspólnych płaszczyzn. A przede wszystkim otwórz się na innych, gdyż każdy spotkany człowiek ma swoją historię, która- o ile tylko chcemy i umiemy słuchać-  może nas do czegoś zainspirować, zmusić do refleksji lub głębszego zastanowienia, a nade wszystko czegoś nauczyć.

1 komentarz: