Strony

czwartek, 19 września 2019

Pałeczki druidów - wprowadzenie (część 1)

Druids sticks, set

Pałeczki druidów to cztery małe deseczki o zaokrąglonych rogach, z jednym znakiem po jednej stronie i dwóch takich samych znakach po drugiej (najczęściej są to kropki albo kreseczki). Kiedy się je położy lub delikatnie rzuci, dają jedną z szesnastu kombinacji znaków. Czyta się je od strony rzucającego, począwszy od najbliżej położonej do najdalszej.

Mimo nazwy, jaką przyjęło się używać na określenie deseczek, nie ma dowodów, że druidzi stosowali geomancję w tej formie.

Tradycyjnie pałeczki druidów robi się z drewna, gdyż pochodzi ono z ziemi, jednak tak naprawdę możemy je wykonać z dowolnego materiału (może to być nawet tektura, albo np. monety, kamyczki czy nawet zapałki). Wskazane wymiary pałeczek to: 7 - 15 cm długości i 1,5 cm szerokości, jednak także i tutaj nie ma ścisłych wytycznych (zestaw na zdjęciu jest naprawdę niewielki i idealnie mieści się w kieszeni).

Geomancja wróżebna jest możliwa również bez pałeczek, wystarczy nam do tego zwykła kartka papieru i ołówek.

Najpierw formułujemy w myśli pytanie, na które chcemy uzyskać odpowiedź, jednocześnie rysując na papierze rzędy kropek (lub stawiając pionowe kreseczki) - od prawej do lewej. Ważne, aby było przynajmniej po kilkanaście znaków w rzędzie. Kiedy skończymy, policzmy kropki (lub kreski) w każdym z nich. Jeśli otrzymana liczba jest nieparzysta, traktujemy rząd jak jedną kropkę, jeśli parzysta - jak dwie kropki. Cztery rzędy kropek tworzą jeden z symboli geomantycznych, np.:
  • Rząd 1: ................ 16 (parzysta)            ..
  • Rząd 2: .............. 14 (parzysta)                ..
  • Rząd 3: ............. 13 (nieparzysta)               
  • Rząd 4: ................. 17 (nieparzysta)       .
Powstał w ten sposób symbol "Fortuna Maior", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Wielkie szczęście".

W celach wróżebnych możemy też narysować na ziemi okrąg i z odległości nieco ponad pół metra rzucić w jego obręb garść małych kamyczków lub monet, następnie policzyć te, które wpadły w okrąg i - powtarzając czynność - utworzyć symbol, postępując tak samo jak przy rysowaniu kropek. Dobrym rozwiązaniem jest także misa kamyków, z której nabieramy garść i liczymy, ile mamy w dłoni (liczba parzysta lub nieparzysta). Opcjonalnie możemy też skorzystać z dwóch kostek do gry - i po każdym rzucie zliczyć ilość oczek na obu kostkach.

Niezależnie jednak od tego na jakie narzędzia się zdecydujesz, traktuj je z szacunkiem i nie pozwalaj, aby dotykały je inne osoby. Warto także co pewien czas je oczyścić, np. solą lub dymem kadzidła.

(źródło: Richard Webster "Celtyckie znaki, wróżby i wyrocznie:, KDC)

2 komentarze:

  1. Witam.zkąd wiadomo.np.na kropkach czy kreskach który to z 16 symboli jeśli mam np.3 parzyste i jeden nieparzysty?

    OdpowiedzUsuń
  2. W drugiej części posta ("Pałeczki druidów - 16 układów znaków") znajdziesz wszystkie symbole - wraz z ich opisem oraz zdjęciem. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń