środa, 22 lipca 2015

Hekate, patronka Czarownic i wiedzy tajemnej


Hekate, patronka Czarownic
("Hecate", Genevieve Amelia)

 Hekate w mitologii greckiej była córką Persesa, boga zniszczenia i Asterii, bogini gwiezdnej, patronki nekromancji i mrocznej, pierwotnej magii. To właśnie od niej Hekate nauczyła się podobno wszystkich sekretów magicznej sztuki, dzięki czemu stała się z czasem boginią wiedzy tajemnej i czarów (a tym samym patronką Wiedźm), utożsamianą z Księżycem i jego magiczną mocą. Starożytni Grecy czcili ją również jako panią Morza, Nieba, Ziemi i Podziemi, wierząc, że ma moc kierowania ludzkim losem (odmawiając lub  hojnie darując szczęście i pomyślność).

Miejscami jej poświęconymi były- obok cmentarzy- głównie rozstaje dróg. Dawniej uważano, że rozdroża są miejscami szczególnymi, gdzie świat widzialny przeplata się i przenika ze światem niematerialnym, gdzie przeszłość, przyszłość i to, co teraz, staje się jednością.

Dla Czarownic Hekate jest przewodniczką po głębi i zakamarkach duszy, uczy eksplorować jej ciemną i mroczną stronę, otwierając na własne pragnienia i instynkty. Wydobywa najbardziej pierwotny i dziki pierwiastek naszej natury, pokazując, iż to, co wstydliwe, ukryte w mrocznej części podświadomości, w rzeczywistości może stać się naszą największą siłą i źródłem wewnętrznej mocy.

Hekate zapewni nam także ochronę w naszych praktykach magicznych, pomoże w odsyłaniu negatywnych energii i duchów niższego rzędu, a także zabezpieczy nas przed ich działaniem. Może nam także pomóc w otrzymaniu każdej rzeczy, o którą ją poprosimy- warto jednak pamiętać, że w zamian powinnyśmy jej coś ofiarować, na przykład jabłko, kawałek ciasta lub odrobinę miodu, możemy też zapalić kadzidło o zapachu mirry albo przygotować poniższą mieszankę, do której będziemy potrzebować następujące składniki:

-         3 porcje drzewa sandałowego
-         2 porcje cyprysu
-         1 porcję mięty zielonej lub mięty pieprzowej

Zamiast kadzidła możesz też przygotować aromatyczny olejek. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

-         3 krople mirry
-         2 krople cyprysu
-         1 kroplę paczuli

Olejki eteryczne zmieszaj z bazą oleju sezamowego (1/ 8 filiżanki bazy oleju), a na koniec do mieszanki dodaj zasuszony liść mięty. Olejek ten możesz stosować także w magii ochronnej.

Ofiarę najlepiej złożyć na rozstajach dróg, ale pamiętaj, Hekate nie jest przekupna, dlatego składana ofiara powinna być swoistym podarunkiem dawanym z nadzieją w sercu (to nie jest transakcja wymienna).

Hekate możemy poprosić o pomoc także w sytuacji, gdy czujemy, że do naszego życia wkradł się pech, nic nam się nie układa, a zwykłe sprawy zaczynają iść jak po grudzie. Warto wówczas przeprowadzić poniższy rytuał, a do jego wykonania będą Ci potrzebne następujące akcesoria: jedna filiżanka (albo kubek), jabłko i wodoodporny czarny marker.

Hekate, patronka Czarownic i magii
("Hekate", Victoria Frances)
Przy ubywającym Księżycu lub w czasie nowiu zaczekaj, aż noc się przełamie, i narysuj na spodzie filiżanki pentagram. Napisz na filiżance wszystko to, co rozumiesz pod pojęciem pecha (chodzi o to, aby przerwać ten stan). Przekrój jabłko w poprzek, weź filiżankę i idź z tym na skrzyżowanie, na które normalnie nie przychodzisz lub zjawiasz się tam bardzo rzadko. Najlepszy czas przypada na godziny między 02:00 a 04:00 w dni powszednie, a w niedziele między 02:00 a 06:00 rano. Na skrzyżowaniu wezwij - luźno formułując słowa- panią rozstajnych dróg, Hekate, i przekaż jej swoje pozdrowienie. Ostrożnie połóż przekrojone jabłko, ofiarowując je bogini, a następnie odwróć się od niego i rzuć z całą siłą filiżankę o ziemię tak, żeby się potłukła. Następnie, nie oglądając się za siebie, wróć do domu. Już w drodze powrotnej po tym rytuale może pojawić się dobre, uwalniające uczucie.



(przytoczony rytuał pochodzi z książki Claire "Magia wiedźm", a przepisy na kadzidło i olejek zostały zaczerpnięte z "Encyklopedii leczniczych aromatów" Scotta Cunninghama)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz